Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

Zmiana przepisów dot. importu żywności pochodzenia niezwierzęcego.

Od dnia 14 grudnia 2019 r. wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące importu żywności z państw trzecich. Na tej podstawie obowiązkowo będzie stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY – TRACES-NT przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Państwowych Granicznych Inspektorów Sanitarnych) oraz importerów żywności.

Czytaj więcej

Światowy Dzień bez Tytoniu- 31 maj 2019r.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu (31.05.2019 r.), zaproponowanym  przez Światową Organizację Zdrowia, jest „Tytoń a zdrowe płuca”.

Hasło ma na celu zwiększenie świadomości na temat negatywnego wpływu tytoniu na płuca – od raka po przewlekłe choroby układu oddechowego oraz podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Zdrowia

W 1948 roku powstała Światowa Organizacja Zdrowia. W celu upamiętnienia tego dnia organizowany jest Światowy Dzień Zdrowia, który co roku ma inny temat przewodni.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Zdrowia

W 1948 roku powstała Światowa Organizacja Zdrowia. W celu upamiętnienia tego dnia organizowany jest Światowy Dzień Zdrowia, który co roku ma inny temat przewodni.

WHO wzywa światowych przywódców do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju z 2015 roku, w tym do zapewnienia równego dostępu do opieki medycznej dla wszystkich ludzi na świecie.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2019 r. jest powszechna opieka medyczna. Miliony ludzi wciąż nie mają do niej dostępu – lub muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem.

 

„Szkoła wolna od używek” – III edycja konkursu Głównego Inspektora Sanitarnego

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mławie uprzejmie informuje, że Główny Inspektorat Sanitarny zamierza przeprowadzić w pierwszej połowie 2019 roku, III edycję konkursu „Szkoła wolna od używek”. 

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy uczestniczą
w programie edukacyjnym „Ars, czyli jak dbać o miłość?”, jak również uczniowie wszystkich pozostałych szkół ponadgimnazjalnych.

Głównym celem konkursu jest aktywna promocja i edukacja w zakresie profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

W roku 2019 zadanie konkursowe będzie polegało na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnienia od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie:http://www.szkolawolnaoduzywek.pl/o_konkursie-27

Załączniki do pobrania:

Regulamin Konkursu  

Zał. 1 Deklaracja uczestnictwa

Zał. 2 Formularz zgłoszeniowy szkoły

Zał. 3 Zgoda na wykorzystanie wizerunku OSOBA PEŁNOLETNIA

Zał. 4 Zgoda na udział w konkursie i wykorzystanie wizerunku OSOBA NIEPEŁNOLETNIA

 

Informacja prasowa
Mam czas rozmawiać o teście na HIV

W piątek, 23 listopada 2018 r., rusza Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”, promująca dialog o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.

Warszawa, 20 listopada 2018 r. – Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, rozpoczynający się w najbliższy piątek 23 listopada i 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS, są doskonałą okazją, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce, które w tych dniach będą pracowały częściej oraz dłużej.

Startująca tego samego dnia kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac), inspiruje do rozmowy z bliskimi o HIV i zachęca do wykonania testu. Obok aktorki Marii Seweryn, blogerki lek. Katarzyny Woźniak, autorki bloga „Mama i stetoskop”, czy vlogerki Karoliny Sobańskiej, w działania informacyjno–promocyjne zaangażowali się eksperci: seksuolog i pedagog Profesor Zbigniew Izdebski oraz psycholog Małgorzata Ohme.

„Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” – taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia w Polsce codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.

„Należy szukać pretekstów do rozmowy. Przykładowo, Polacy często oglądają seriale telewizyjne, w których m.in. podejmowana jest tematyka seksualności, zdrady, używania narkotyków, przemocy, zawodów miłosnych, ciąży itp. To wszystko są według mnie preteksty dla rodziców czy dziadków do tego, aby ten temat w domu wywołać i zachęcić do wyrażenia poglądu przez innych domowników. Chodzi o to, żeby nie pytać wprost, czy dziecko doświadcza takich sytuacji, ale czy to, co pokazywane jest w serialu, bądź w reportażu też go dotyczy. Co ono o tym sądzi” – powiedział Profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog, Kierownik Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Kampania edukacyjna „Mam czas rozmawiać” pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie. Spoty telewizyjne z Marią Seweryn, a przede wszystkim eksperci i blogerzy, którzy do takich rozmów oraz testowania zachęcają, instruują jak podjąć ten trudny dialog. Najważniejsze informacje o HIV oraz przykładowe „Minirozmówki rodzinne” są dostępne na stronie internetowej kampanii tj. https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

„Bardzo często życzymy sobie zdrowia, ale za tym powinny iść także czyny. Na przykład rozmowa o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych lub wykonaniu testu w kierunku HIV. Problem nadal istnieje, bo milczenie o HIV i innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową (STI), nie pozwala nam traktować bezpieczniejszych zachowań seksualnych jako elementu osobistej odpowiedzialności, a badań w kierunku HIV i innych STI jako normalnej diagnostyki” - powiedziała Małgorzata Ohme, psycholog, pisarka i dziennikarka, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz redaktor naczelna serwisu internetowego Onet Kobieta.

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2018 r. stwierdzono w Polsce 23.233 zakażenia HIV, odnotowano 3.619 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 r. rozpoznano 1.193 nowe przypadki zakażenia. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi w Polsce drogą kontaktów seksualnych.

„Strach i wypieranie faktu, że ten problem może nas dotyczyć, to wciąż częsta reakcja wielu osób, kiedy przychodzi do rozmowy o zapobieganiu zakażeniu HIV lub wykonaniu testu. Lepiej z tym lękiem radzą sobie osoby, które wiedzą, że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób. Szerzenie tej właśnie wiedzy to jeden z celów kampanii #mamczasrozmawiac” - podsumowała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok, a nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: aids.gov.pl/pkd

"Mam czas rozmawiać" (#mamczasrozmawiac) - strona kampanii

Spot telewizyjny i radiowy:

spot 30 s

spot 1 minuta

reklama radiowa tekst

Apel Fundacji „Promocja Zdrowia” z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

 

W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęliśmy w Polsce niezwykły postęp w walce z chorobami odtytoniowymi [1]. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk [2]. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły również zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) [1]. U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka płuca spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę [3].

Ciągle jesteśmy jednak na początku drogi do zdrowia. Papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków [1].

Jedną z najważniejszych inicjatyw prowadzących do zerwania z tytoniem jest akcja „Rzuć palenie razem z nami”, stworzona w oparciu o odbywający się w Stanach Zjednoczonych od początku lat 70. „Great American Smokeout”. W Polsce akcja ta jest prowadzona od początku lat 90. przez Fundację „Promocja Zdrowia”. Historycznie jest jedną z najskuteczniejszych inicjatyw zdrowotnych w naszym kraju. W niektórych latach nawet do pół miliona byłych palaczy deklarowało, że zerwało z nałogiem właśnie dzięki akcji „Rzuć palenie razem z nami”. W jej wyniku miliony ekspalaczy w Polsce zyskało średnio o 10 lat życia [4].

Od samego początku specjalną grupą, do których skierowana jest nasza akcja, są rodziny spodziewające się dziecka. Z jednej strony postęp w walce z paleniem wśród kobiet w ciąży w Polsce jest niezwykły. Polska stała się krajem o jednej z najniższych częstości palenia kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone w 1990 roku, obejmujące wszystkie kobiety rodzące w 3 województwach: olsztyńskim, białostockim i poznańskim, pokazały, że prawie 30% kobiet paliło w okresie ciąży [5]. W 2017 roku, 27 lat później, w badaniu przeprowadzonym na ogólnopolskiej próbie, w ciąży paliło już tylko ok. 6% kobiet [6]. Z drugiej strony, 6% kobiet palących w okresie ciąży to nadal około 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy już w łonie matki. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Wykazano je między innymi w pierwszej porcji moczu, którą oddaje dziecko po urodzeniu. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.

Fundacja „Promocja Zdrowia” proponuje, aby w tegoroczny „Światowy Dzień Rzucania Palenia” w Polsce, który przypada w czwartek 15 listopada, to właśnie rodziny spodziewające się dziecka uczynić głównym tematem akcji. Dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym. Apelujemy do wszystkich Polaków, organizacji i instytucji, również do Państwa, o poparcie akcji i zaoferowanie wsparcia w rzucaniu palenia rodzinom, które oczekują dziecka.

Z poważaniem,                                                              

prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński

 

**************************************************************************************************************

 

 

 

Profesor dr hab. n. med. Witold A. Zatoński

Prezes i Założyciel

Fundacja „Promocja Zdrowia”, ul. Mszczonowska 51, 05-830 Nadarzyn

Tel:  +48 22 378 00 22  |  wazatonski@promocjazdrowia.pl   |   www.promocjazdrowia.pl

Naczelny Redaktor Naukowy

Journal of Health Inequalities | www.termedia.pl/Journal/Journal_of_Health_Inequalities-100

Dyrektor, Europejskie Obserwatorium Nierówności Zdrowotnych

Profesor Wizytujący, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,

ul. Nowy Świat 4, 62-800 Kalisz

Profesor Wizytujący, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu,

Wybrzeże L. Pasteura 1, 50-367 Wroclaw

Załącznik do apelu 1- (pdf)

Załącznik do apelu 2 - (pdf)

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie warunków świadczenia usług w solariach

W dniu 16 lutego 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, której celem jest ochrona zdrowia ludzi przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

(Dz. U. z 2017 r. poz. 2111, link do aktu: http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/2111/1)

Ustawa wprowadza:

· całkowity zakaz udostępniania solarium małoletnim (osobom, które nie ukończyły 18. roku życia);

· całkowity zakaz reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności: w telewizji, radiu, prasie, na plakatach, ulotkach oraz w środkach usług informatycznych;

· obowiązek umieszczania w miejscu udostępniania solarium czytelnej i widocznej informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

Wielkość, wzór oraz sposób umieszczenia informacji o zakazie udostępniania solarium osobom małoletnim określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium (Dz. U. z 2018 r. poz. 275, link do aktu: http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/275/1).

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że:

· nazwa zakładu - umieszczona na szyldzie, neonie czy planszy;

· dane dotyczące lokalizacji;

· godziny otwarcia;

· zakres i cennik usług danego obiektu świadczącego usługi w zakresie udostępniania solarium są danymi informacyjnymi służącymi klientowi oraz pozwalającymi podmiotowi na jawne i transparentne świadczenie usług.

Powyżej wymienione dane mogą być udostępniane również na stronach internetowych, jedynie w celach informacyjnych o prowadzonej działalności w danej lokalizacji, bez porównywania z innymi zakładami, opiniami i informacjami służącymi popularyzowaniu korzystania z solarium.

Zaszczep za darmo przeciw pneumokokom

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło akcję darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. rodzice dzieci z roczników 2013-2016 mogą bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. To szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez bakterię Streptococcus pneumoniae. Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka do szczepienia przez lekarza do 20 kwietnia 2018 r.!

Kto może zostać zaszczepiony?

Dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016). Jednocześnie informujemy, że dzieci objęte szczepieniami w ramach akcji, powinny być zakwalifikowane do szczepienia i zaszczepione pierwszą dawką w okresie od 20 marca – 20 kwietnia 2018 r. Akcja trwa do 30 czerwca 2018 r.

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. będzie można bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. Skorzystanie z możliwości zaszczepienia dziecka jest dobrowolne i bezpłatne. Wystarczy zgłosić się do Lekarza Pierwszego Kontaktu.

Przypominamy, że to szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae!

zał 5 plakat

zał 3 komunikat do rodziców i opiekunów

 

Światowy Dzień Zdrowia


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mławie informuje, że Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, sprzyja mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.

Czytaj więcej

To dzień poświęcony edukacji społeczeństwa w zakresie zapobiegania zakażeniom wirusem HIV, AIDS oraz tolerancji wobec osób żyjących z wirusem HIV i chorych na AIDS. W Polsce od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2017 r. stwierdzono zakażenie HIV u 22.164 osób, odnotowano 3.514 zachorowań na AIDS; 1.375 chorych zmarło. Każde następne zakażenie wirusem HIV, nie musi mieć miejsca, jeżeli społeczeństwo będzie posiadać wiedzę i stosować się do podstawowych zasad ochrony przed zakażeniem.

Co to jest HIV?

Wirus HIV, w języku polskim oznacza: ludzki wirus nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności, który osłabia powoli, do zupełnego wyniszczenia mechanizm obronny (immunologiczny), naszego organizmu. Wirus może przez 8-10 lat dokonywać uszkodzeń w układzie immunologicznym, zanim osoba zakażona zacznie chorować. Osoba żyjąca z wirusem HIV może przez wiele lat czuć się dobrze i nie wiedzieć o swoim zakażeniu.

Co to jest AIDS?

AIDS, w języku polskim oznacza: zespół nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności. AIDS nie jest pojedynczą chorobą, lecz zespołem różnych chorób, które atakują osoby z niedoborem odporności z powodu zakażenia wirusem HIV. Są to choroby wskaźnikowe tzw. oportunistyczne.

Specjalistyczne rozpoznanie u pacjentów AIDS odbywa się na podstawie występowania tych chorób oraz poziomu wiremii, czyli ilości wirusa we krwi.

W jaki sposób HIV przenosi się z jednej osoby na drugą?

Istnieją trzy drogi zakażenia HIV:

- kontaktów seksualnych,

- przedostanie się zakażonej krwi innej osoby, do krwiobiegu osoby zdrowej,

- w czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią matka zakażona HIV może zakazić swoje dziecko.

Nie ma ryzyka zakażenia się wirusem HIV w codziennych kontaktach zawodowych i towarzyskich:

- przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, można bez obaw mieszkać i pracować razem z osobą seropozytywną,

- HIV nie można się zakazić przez dotykanie drugiej osoby, czy podanie ręki,

- nie można się zakazić wirusem przez pływanie w tym samym basenie, korzystanie ze wspólnej toalety, dzielenie się jedzeniem, wspólne korzystanie ze sztućców, naczyń i książek,

- HIV nie można się zakazić tak jak grypą. HIV nie przenosi się drogą kropelkową np. przez kaszel lub kichanie,

- nie można się zakazić HIV od psów, kotów i innych zwierząt,

- owady nie przenoszą HIV.

Czy osoby żyjące z HIV lub chore na AIDS mogą dalej pracować?

Może się wydawać, że praca z osobą żyjącą z HIV lub chorą na AIDS jest niebezpieczna. Zdarza się, że taka sytuacja budzi niepokój lub obawy. Większość osób żyjących z HIV jest w stanie normalnie pracować. Praktycznie nie ma zawodów, których nie powinni wykonywać. Osobom, które chorują przewlekle praca często pomaga przetrwać trudne chwile. W ten sposób mogą zapomnieć o swoim bólu i lekach. W wielu przypadkach praca jest także koniecznością finansową. Dlatego osoby zdrowe powinny znać podstawowe informacje na temat HIV i AIDS, aby nie mieć obaw i wątpliwości dotyczących dalszej pracy z osobą żyjącą z wirusem HIV.

Czy wiesz, co należy zrobić, gdy w Twojej pracy jest zdarzenie?

Osoba udzielająca pierwszej pomocy w każdym przypadku powinna zachować środki ostrożności. Powinna zabezpieczyć się przed wszelkimi rodzajami zakażeń, w tym HIV oraz HBV i HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu B i typu C).

W czasie udzielania pierwszej pomocy przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa:

- używaj jednorazowych rękawiczek,

- dbaj o to, aby rękawiczki nie uległy uszkodzeniu w czasie udzielania pierwszej pomocy,

- wszelkie rany u osoby poszkodowanej i na twojej skórze należy zabezpieczać jałowym opatrunkiem,

- włożyć do worka foliowego zanieczyszczone krwią materiały opatrunkowe i zużyte rękawiczki, a następnie wyrzucić do kosza,

- powierzchnie ciała zanieczyszczone krwią umyć pod bieżącą wodą z użyciem detergentu, w razie wątpliwości związanych z kontaktem z krwią, skontaktować się z lekarzem,

- HIV jest słabym wirusem, którego niszczą powszechnie dostępne środki dezynfekcyjne,

- odzież poplamioną krwią lub płynami ustrojowymi należy wyprać z użyciem detergentów, najlepiej w pralce automatycznej,

- w razie potrzeby wykonywania sztucznego oddychania u poszkodowanego, należy nałożyć specjalną, jednorazową maseczkę do tego celu, którą powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy znajdująca się w zakładzie pracy.

Na ryzyko zakażenia wirusem HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. W związku z tym, wiedza na temat HIV i AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi.

 

Więcej informacji na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS Agenda Ministra Zdrowia: www.aids.gov.pl lub aids@aids.gov.pl

Źródło: „Co musisz wiedzieć na temat HIV i AIDS bez względu na to gdzie mieszkasz i pracujesz”. Krajowe Centrum ds. AIDS Agenda Ministra Zdrowia

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki... ulotka pdf

Opracowanie: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie na podstawie komunikatu GIS w sprawie
wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń oraz informacji przygotowanej przez Państwowego Powiatowego
Inspektora Sanitarnego w Powiecie Warszawskim Zachodnim.

Kampania społeczna Krajowego Centrum ds. AIDS "Mam czas rozmawiać"

Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV przygotowało i realizować będzie kampanię społeczną o charakterze edukacyjno-profilaktycznym. Kampania pod hasłem: #mamczasrozmawiac skierowana jest do rodziny wielopokoleniowej i powstała po to, by stać się inspiracją do podjęcia dialogu międzypokoleniowego o zdrowiu.

Czytaj więcej

Wystawa Grzybów pt.: „Poznaj Grzyby – Unikniesz zatrucia”

 

         Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie we współpracy z Lasami Państwowymi po raz kolejny organizuje wystawę grzybów, która będzie czynna w dniach 13 – 29 września 2017 r. w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej 82. Zwiedzanie dla szkół zaplanowano od poniedziałku do piątku w godz.: 9.00 – 14.00, po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu. Dla ogółu społeczeństwa w soboty i niedziele w godzinach: 10.00-17.00.

Informacji udzielają i prowadzą zapisy specjaliści Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE pod nr tel.: 22/432 10 02.

 

         Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów.

Komunikat o jakosci wody w basenie kapielowym w Strzegowie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mławie, działając na podstawie art.4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257) i rozporządzenia Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. z 2015 r. poz. 2016) po uzyskaniu negatywnych wyników badań pobranych próbek wody w dniu 03.07.2017 r, informuje, że woda w basenach stelażowych odkrytych w Strzegowie nie nadaje się do kąpieli.

Czytaj więcej

 

Informacja Prasowa

Warszawa 08.09.2016

 

Zachowaj spokój i przetestuj się na STD

 

 

Choroby przenoszone drogą płciową (STD) od lat stanowią w Polsce temat tabu. Do lekarza zazwyczaj trafiają osoby w zaawansowanym stopniu choroby, przymuszone do tego uciążliwymi objawami, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować. Są jednak choroby, które latami, bezobjawowo mogą wyniszczać nasz organizm. W ich przypadku kluczowa jest profilaktyka. Właśnie ruszyły dwa zintegrowane Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne prowadzone przez Fundację Edukacji Społecznej (FES), w obu placówkach można codziennie, bezpłatnie i anonimowo wykonać szybki test na HIV, kiłę oraz HCV. 

 

Praktyka FES pokazuje, że ludzie najczęściej nie widzą, że w ich miejscowości można bezpłatnie i anonimowo wykonać badanie na HIV. „Zdarza się, że osoby przychodzące do nas na testy nie mogą uwierzyć, że badanie jest bezpłatne i anonimowe. Oprócz samego szybkiego testu czyli takiego, w którym materiał pobiera się jedynie przez nakłucie palca oferujemy również bezpłatne materiały edukacyjne oraz prezerwatywy. Wydaje się, że Warszawiacy wciąż nie są przyzwyczajeni do europejskich standardów. Serwis FES nie jest czymś wyjątkowym, po prostu jesteśmy nastawieni na człowieka. Naszym zadaniem jest, żeby test na HIV, kiłę czy HCV odbył się przy minimalny stresie pacjenta, żeby czuł się on zaopiekowany a w przypadku wyniku dodatniego nie był pozostawiony sam sobie." – tłumaczy Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z FES. Fundacja prowadzi również infolinię dla ludzi z całej Polski, gdzie w każdej chwili można zadzwonić i dowiedzieć gdzie takie badanie można wykonać w innych częściach kraju. Mimo, że czasy kiedy HIV równało się AIDS już minęły wiele osób nadal ma psychologiczną blokadę przed badaniem. Mało kto wie, że po odebraniu dodatniego wyniku i zapisaniu się do poradni leki otrzymuje się bezpłatne. HIV to jedna z wielu przewlekłych chorób cywilizacyjnych, która leczona nie wpływa na jakość naszego życia, można z nią bezpiecznie założyć rodzinę i doczekać się wnuków, ale trzeba wiedzieć o zakażeniu.” – dodaje. 

 

Niestety w Polsce nadal 70% zakażonych osób żyje w nieświadomości, narażając siebie i innych. Temat HIV staje się coraz mniej medialny, rzadziej porusza się go w debacie publicznej, natomiast dane PZH pokazują, że z roku na rok w Polsce wykrywa się coraz więcej zakażeń u coraz młodszych ludzi. Najbardziej przygnębiające są jednak dane dotyczące testowania na HIV kobiet w ciąży, taki test wykonuje niespełna 20% przyszłych mam, kiedy w Europie Zachodniej robią go prawie wszystkie ciężarne. W efekcie w 2015 roku w Polsce HIV wykryto u piątki niemowlaków, a u dwójki zdiagnozowano AIDS. Są to statystyki zbliżane do krajów afrykańskich, gdzie dostęp do opieki medycznej jest bardzo trudny, a terapia antyretrowirusowa często niedostępna. Ministerstwo Zdrowia w swoich rekomendacjach obliguje lekarzy ginekologów do proponowania badania na HIV na początku i na końcu ciąży, w rzeczywistość robi to zaledwie co dziesiąty lekarz. 

 

Z testowaniem się na HIV czy kiłę jest dużo trudniej trafić do ludzi niż np. z mammografią albo cholesterolem, możliwość bezpłatnych testów na choroby weneryczne nie będzie raczej pierwszą informacją, którą przekażą sobie sąsiadki podczas spotkania w osiedlowym sklepiku. Dlatego kluczowe jest zaangażowanie opinii publicznej, a także znanych osób, które dadzą dobry przykład testując się publicznie na HIV tak jak ostatnio zrobił to np. Książe Harry” – Agata Kwiatkowska z FES.

 

Fundacja Edukacji Społecznej (www.fes.edu.pl) to organizacja pozarządowa (non-profit) działająca od 2002 roku. Została powołana w celu pogłębiania w społeczeństwie wiedzy w zakresie problemów społecznych poprzez działalność edukacyjną dotyczącą m.in. zakażeń HIV i choroby AIDS. Od lat w swoich kampaniach stara się pokazywać przyjazne oblicze testowania m.in. dzięki wsparciu MAC AIDS FUND stworzyła spektakl teatralny #POZYTYWNI, który można oglądać w teatrach w całej Polsce. Można przekazać swój 1% na jej dalsze działania wpisując KRS 0000111176. 

 

Zapraszamy do naszych PKD:

 

ŚRÓDMIEŚCIE: Al. Jana Pawła II 45A przy Diagnostyce, I piętro w pawilonach (nad Ziko Apteką).

Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach: 16:00 – 20:00

 

URSYNÓW: ul. Nugat 3 przy Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji. Punkt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach: 16:00 – 20:00 oraz środy, piątki i soboty w godzinach: 10:00 – 14:00.

 

Punkty prowadzone są ze środków Urzędu m st. Warszawy, Krajowego Centrum ds. AIDS oraz europejskiego programu Positive Action.

 

 

_________________________________________________

 

Kontakt dla mediów:

Agata Kwiatkowska

tel. 602246324

a.kwiatkowska@fes.edu.pl

 

Biuro Fundacji Edukacji Społecznej

ul. Sewerynów 4 lok. 100, 00-331 Warszawa

(wejście od ulicy Bartoszewicza)

Tel./Fax: 22 646 48 86
e-mail: fes@op.pl

Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 15:00

 

 

 

Pasożytnicze choroby odzwierzęce

Większość z nas uważa, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, stwierdzenie, które zna prawie każdy, czworonożny przyjaciel jest bezinteresowny, wierny, dostarcza nam wiele radości i ciepła,   zawsze możemy liczyć z jego strony na bezgraniczną miłość. Ale w tych relacjach ważnym elementem jest troska o ich zdrowie ...

Czytaj więcej

ABC GRZYBIARZA

Zbliża się sezon grzybobrania. Przypominamy jak bezpiecznie zbierać grzyby w materiałach opracowanych przez Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE w Warszawie.

Czytaj więcej

ŚDM - DNI DIECEZJALNE 20-25 lipca 2016 r. – pielgrzymi już goszczą na Mazowszu

Od wczorajszego poranka do polskich domów na Mazowszu trafiają pielgrzymi z całego świata, którzy przybywają do Polski na Światowe Dni Młodzieży. W naszym województwie spędzą kilka najbliższych dni, a potem ruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Mazowiecka Inspekcja Sanitarna cały czas sprawuje podwyższony nadzór nad bezpieczeństwem zdrowotnym zarówno pielgrzymów, jak i mieszkańców goszczących przybyszów.

Czytaj więcej

Komunikaty o jakości wody w basenach kąpielowych

Komunikat 1 z dnia 21.07.2016 r.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mławie, działając na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1412) i rozporządzenia Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r.w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. z 2015 r. poz. 2016) po uzyskaniu pozytywnych wyników badania bakteriologicznego i fizykochemicznego pobranych próbek informuje, że

Czytaj więcej

Program Antytytoniowej Edukacji

W II semestrze roku szkolnego 2015/2016 na terenie 6 wybranych województw (dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego i zachodniopomorskiego) rozpoczyna się realizacja pilotażowej edycji nowego programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej dla dzieci w wieku 9-10 lat.
W województwie mazowieckim do realizacji programu wytypowane zostały 4 powiaty: warszawski, płocki, siedlecki i szydłowiecki, w każdym z nich program wdrożony zostanie w jednej szkole podstawowej.
Według badań HBSC z 2010 r. dzieci po raz pierwszy sięgają po papierosy już w wieku 11 lat i poniżej (13,1%). Okres krytyczny, kiedy uczniowie próbują rożnych używek, przypada na przedział 9–10 lat. Badania CBOS „Młodzież 2013” wskazują, że wśród młodzieży szkolnej 11–15 lat próby palenia podjęło 44%. Podejmowanie prób palenia i częstość palenia wzrastają z wiekiem, szczególnie pomiędzy 11. a 13. rokiem życia. Dlatego też Główny Inspektorat Sanitarny wraz z autorami z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli program, którego celem jest przede wszystkim opóźnianie i zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, a także pokazanie atrakcyjności życia wolnego od uzależnienia od tytoniu.
Program ten jest źródłem rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia tytoniu. Atrakcyjna forma programu sprzyja wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów. Uczy dokonywania przez nich świadomych wyborów oraz wyrażania własnego zdania na konkretny temat, bez obawy o poczucie odrzucenia ze strony rówieśników. Ważnym elementem programu jest też zaangażowanie rodziców w jego realizację.

Światowy Dzień bez Tytoniu

 

            31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. To ważna data, aby zastanowić się nad skutkami palenia tytoniu.

 

         Według Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia ponad miliard ludzi na świecie pali papierosy. W Polsce prawie połowa populacji dorosłych to palacze. Codziennie około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt zaczyna palić papierosy, a rocznie próbuje palenia około 180 tysięcy dzieci. Na głowę przeciętnego dorosłego Polaka przypada około 2500 papierosów rocznie, średni koszt to około 5000 zł. Prawie 500 dni swojego życia przeznaczamy na trucie siebie i innych dymem tytoniowym.

Szkodliwość palenia tytoniu jest obecnie udowodniona, i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W Raporcie Pierwszej Europejskiej Konferencji na temat Polityki Tytoniowej przedstawiono prognozy do 2050 r. i wynika z nich, że między rokiem 2000 a 2025 - 120 mln ludzi w Europie umrze w wyniku chorób tytoniozależnych.

Jeśli łatwo się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy ze snem, to przyczyną tych dolegliwości może być nie Twój wiek, a palenie tytoniu. Każdy palacz, który chce żyć lepiej i dłużej powinien rzucić palenie. Nasz organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody nawet po wielu latach palenia. Większość eks-palaczy twierdzi, że aby przestać palić, wystarczy tylko chcieć. Każdy, kto rzuci palenie wygrywa zdrowie, pieniądze, poczucie zwycięstwa, wolność i bezpieczeństwo oraz wiele dodatkowych szczęśliwych lat życia.

 

                             Dlatego - Nie trać czasu, rzuć palenie!

 

        Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mławie zaprasza w dniu 30 maja w godzinach 1200-1400 do pokoju nr 12 (I piętro) na sprawdzenie poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu u osób palących papierosy, chętnym proponujemy test mierzący motywację, gotowość i uwarunkowania sprzyjające rzuceniu palenia oraz inne materiały informacyjne i edukacyjne.

 

Sporządzono na podstawie posiadanych materiałów.

Zofia Bielska –Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia

 

Zapobieganie zarażeniom HCV

Spoty dedykowane Projektowi "Edukacja pracowników wybranych zawodów zwiększonego ryzyka transmisji zakażeń krwiopochodnych i ogółu społeczeństwa w zakresie prewencji (HCV, HBV, HIV)" - dostępne pod linkiem: http://www.hcv.pzh.gov.pl/Page/program/multimedia 

Prezentacje, opracowania eksperckie i wytyczne, a także filmy instruktażowe oraz nagrania z ekspertami można pobrać po zalogowaniu na platformę e-lerningową: http://www.hcv.pzh.gov.pl/Page/platforma-e-lerningowa-1